Typy paneli pv

Panele monokrystaliczne:

Łatwo rozpoznawalne po ciemnej i jednorodnej barwie a także sześciokątnym kształcie ogniw. Do produkcji wykorzystywane są jedynie bardzo czyste kryształy stopionego krzemu o kształcie walca. Finalna sztaba krzemu podczas procesu obróbki jest cięta na pojedyncze i cienkie plastry grubości około 0.2-0.3mm. Szeregowe lub równoległe łączenie plastrów krzemu dają początek panelom fotowoltaicznym. Dzięki kwadratowemu kształtowi pojedynczych plastrów w całym panelu można umieścić więcej pojedynczych ogniw.

Sprawność ogniw monokrystalicznych wynosi około 13-17% a całości modułu jest nieco niższa. Moduły monokrystaliczne mają wyższą sprawność niż polikrystaliczne lecz ich cena jest większa.

monokrystaliczne

Panele polikrystaliczne:

Możemy je poznać po ciemnogranatowym kolorze a także powierzchni ukazującej ich strukturę wewnętrzną.

Wytwarzanie polikrystalicznego krzemu w celu produkcji paneli odbywa się w podobny sposób jak monokrystalicznego z tą różnicą, że strukturę ogniwa uzyskuje się poprzez podgrzanie krzemu do wysokiej temperatury a następnie schłodzeniu do postaci sztaby dzięki czemu uzyskuje się nieregularne formy. Blok krzemu cięty jest na grubość około 0.3mm. Niebieski kolor ogniw uzyskuje się dzięki warstwie anty refleksyjnej, która powoduje najlepsze właściwości optyczne oraz optymalne pochłanianie światła.

Sprawność pojedynczych ogniw wynosi około 11-15%. Moduły polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych.

polikrystaliczne

Panele amorficzne:

Posiadają całkowicie inna strukturę krzemu niż panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Dzięki tej technologii możliwa jest oszczędność na surowcu. Bardzo cienka warstwa krzemu osadzana jest na powierzchni innego materiału takiego jak np. szkło. W panelach amorficznych nie jest możliwe wyróżnienie pojedynczych ogniw. Moduły te najczęściej możemy spotkać w małych urządzeniach takich jak kalkulatory, zegarki lecz czasem mają zastosowanie w dużych instalacjach np. w domach.

Sprawność wynosi około 6-10%.

amorficzne

Technologia CIS – czyste, wydajne cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne

Jednym z kluczowych wyzwań przed którymi dzisiaj stoimy jest zrównoważone wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. CIS jako jedna z najnowszych technologii fotowoltaicznych oferuje ogromny potencjał na przyszłość. Dzięki powłoce grubości 2 mikrometrów technologia ta pozwala zaoszczędzić cenne zasoby i wymaga znacznie mniejszego zużycia energii podczas produkcji niż alternatywne ogniwa.

Charakterystyczną cechą modułów CIS jest wysoka wydajność w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki najwyższej reakcji widma zachowuje swoją wydajność także w warunkach dobrego oświetlenia słonecznego. Jest idealnym rozwiązaniem na częste, pochmurne dni występujące w krajach Europy Środkowej. Warstwa półprzewodnika wykonana jest z miedzi, indu, selenu, galu i siarki.

Badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w USA pokazują, że CIS jest najskuteczniejszą technologią spośród wszystkich obecnie dostępnych technologii cienkowarstwowych. Niska ilość zużytych materiałów do produkcji czyni ją także bardziej przyjazną środowisku od swoich konkurentów.

technologia-cis


Powrót do poprzedniej strony