Rodzaje instalacji

On-grid – czyli instalacja podłączona do sieci – typ instalacji w którym energia elektryczna z paneli w postaci prądu stałego jest zamieniana przez inwerter na prąd zmienny a następnie wykorzystywana do naszych potrzeb (np. zasilania sprzętu AGD w gospodarstwie domowym). Nadwyżki z energii zgromadzonej w ten sposób mogą być odsprzedane przedsiębiorstwu energetycznemu.

System on-grid jest stosunkowo prosty i składa się z:

– paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zamieniającego prąd stały na zmienny o napięciu sieciowym 230 V),

– dwóch liczników – produkcji i zużycia prądu (lub jednego dwukierunkowego),

– przyłączenia do sieci,

– zabezpieczeń.

Instalacja on-grid pozwala na bieżące korzystanie z prądu produkowanego przez fotoogniwa oraz odsprzedaż jego nadwyżek do sieci.
Chociaż podniesie to koszty montażu, można w niej dodatkowo zastosować akumulatory, które umożliwiają magazynowanie energii elektrycznej i zużywanie jej, gdy zajdzie taka potrzeba (zanik prądu w sieci).

 

Zalety:

 

Wady:

instalacja-on-grid

 

 

Off-grid – czyli instalacja wyspowa – różni się od instalacji podłączonej do sieci (on-grid) tym, że nadwyżki energii wykorzystywane są do ładowania akumulatorów w celu późniejszego wykorzystywania energii w nich zgromadzonej.

Rozwiązanie off-grid świetnie sprawdza się w odizolowanych regionach lub wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci jest nieuzasadnione ekonomicznie. Tam, gdzie konwencjonalne zasilanie w energię elektryczną jest mało wydajne, niestabilne lub wręcz niemożliwe, takie systemy to idealne rozwiązanie.

Fotowoltaiczne systemy off-gridowe składają się z

– paneli fotowoltaicznych,

– regulatora ładowania akumulatorów,

– akumulatorów,

– rozdzielnicy fotowoltaicznej z zabezpieczeniami po stronie AC i DC,

– przetwornicy DC/AC.

 

Zalety:

 

Wady:

 

instalacja-off-grid

 

 

Farma fotowoltaiczna – elektrownia wolnostojąca w której panele fotowolticzne umieszczone sa na specjalnych stelażach. Moc takiej elektrowni waha się od ~0.5 MW do ~50 MW lecz najczęściej są to moce ~1-5 MW. Teren elektrowni w większości przypadków jest ogrodzony i monitorowany 24h a instalacje podłączone są do monitoringu online informującego o aktualnym stanie i ewentualnych nieprawidłowościach w działaniu systemu.

Koszty obsługi takiej farmy poza kosztami budowy nie są wielkie – brak tutaj bowiem części mechanicznych ulegających uszkodzeniu. W porównaniu do farm zbudowanych w oparciu o wiatraki farma fotowoltaiczna jest zdecydowanie tańsza w utrzymaniu.

farma-pv


Powrót do poprzedniej strony